نقش توربو در درمانهای ارتودنسی

Table of Contents

نقش توربو در درمانهای ارتودنسی

بایت توربو یا براکت توربو یک نگین کوچک فلزی یا کامپوزیتی است که بر روی سطح پشتی دندانهای جلویی بالایی یا سطح جانبی دندانهای آسیاب بزرگ چسبانده میشود تا از بسته شدن کامل فکها جلوگیری نماید.

هنگامی که براکتهای بالا و پایین همزمان روی دندانها قرار میگیرند در بسیاری از موارد دندانهای بالایی بیش از حد پایین آمده و با براکت دندانهای پایینی برخورد میکنند. این باعث میشود بیمار احساس ناراحتی و درد داشته باشد و از طرف دیگر، دندانهای پایینی همردیف و صاف نشوند چون نیرویی در جهت دیگر به آنها وارد میشود.

برای پرهیز از این مشکلات، بایت توربو استفاده میشود و با چسبیدن به سطح پشتی دندانهای جلویی بالایی یا سطح کناری دندانهای عقبی، همانند سرعت گیر عمل کرده و نمیگذارد فک بالا بیش از حد پایین بیاید.

استفاده از براکت توربو موقتی بوده و پس از مدتی که مشکل برطرف شد، برداشته میشود.

کاربرد براکت توربو چیست؟

کاربرد اصلی براکت توربو، اصلاح اوربایت شدید یا به عبارتی “دیپ بایت”است. توربو بر خلاف بایت پلیت متحرک، ثابت است و به دندانها چسبانده میشود و نمیتوانید آن را در بیاورید.

جنس براکت توربو چیست؟

توربو ممکن است از فلز ساخته شود یا از کامپوزیت همرنگ دندان. براکت توربوی فلزی همانند نگین براکت معمولی چسبانده میشود. براکت توربوی کامپوزیتی را مستقیما روی سطح دندان میسازند و از قبل آماده نمیشود.

مزیت براکت توربو بر بایت پلیت تعبیه شده در پلاک متحرک ارتودنسی در این است که از نظر بهداشتی برای فرد تمیز کردن آن راحت تر است. مزیت دیگر این است که براکت توربو به دندانها چسبانده شده پس بیمار نمیتواند آن را در بیاورد و لازم نیست دائما حواسش به وسیله دهانی خود باشد. بنابراین در درمان وقفه ایجاد نمیشود و خیلی زود تاثیر خود را میگذارد.

براکت توربو مشکل همپوشانی عمودی زیاد بین دندانهای بالایی و پایینی (اوربایت شدید یا دیپ بایت) را اصلاح میکند. متاسفانه در مواردی که دندانهای جلویی بالایی خیلی جلوزدگی دارند و اورجت زیاد است دیگر نمیتوان با براکت توربو مشکل را حل کرد.

برای تاثیر گذاری توربو، دندانهای جلویی پایینی باید درست با پشت دندانهای جلویی بالایی تماس پیدا کنند در حالی که درصورت داشتن اورجت زیاد ، به علت جلوتر بودن دندانهای بالایی، چنین اتفاقی نمی افتد.

چون براکت توربو مشابه نگین براکت است همان دستورالعملی که برای غذا خوردن با براکت به شما گفته میشود، باید در مورد توربو نیز رعایت کنید تا از دندان جدا نشود. معمولا دو براکت توربو به دندانها چسبانده میشوند بنابراین اگر یکی از آنها در بیاید، دومی هنوز در جای خود قرار دارد و تاثیر خود را میگذارد تا زمانی که نوبت مراجعه به ارتودنتیست فرا برسد و بتوانید براکت توربوی دیگر را جایگزین کنید.

براکت توربو تنها با سیستم ارتودنسی ثابت استفاده نمیشود. با اینویزالاین نیز باید مشکل دیپ بایت حل شود بنابراین باید راهی برای استفاده از براکت توربو همراه با اینویزالاین طراحی شود. در سیستم اینویزالاین نیازی به چسباندن براکت توربو نیست چرا که میتوان آن را به عنوان بخشی از الاینر طراحی کرد به طوری که هنگامی که اینویزالاین را در دهان میگذارید، براکت

هزینه درمان ارتودنسی در مرکز ما تماما اقساطی است

برای مشاوره تخصصی ارتودنسی با ما تماس بگیرید
۰۹۳۸۰۰۰۵۵۹۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام ما را دنبال کنید