معایب و مزایای براکت فلزی ارتودنسی

Table of Contents

زمانی که تصمیم می‌گیرید درمان ارتودنسی انجام دهید، سؤالات زیادی در مورد روش درمانی، طول دوره درمانی و نوع براکت مطرح می‌شود. پیشرفت‌های زیادی که در حوزه دندانپزشکی و ارتودنسی ایجاد شده است امکان انتخاب انواع سیستم براکت را فراهم نموده است.

برای درمان ارتودنسی انتخاب‌هایی مانند براکت سرامیکی، براکت فلزی معمولی، براکت پشت دندانی، براکت خود لیگاچور و اینویزالاین ممکن است بیماران را سردرگم نماید. بنابراین پیش از هر چیز باید با معایب و مزایای هر یک از این روش‌ها آشنایی داشته باشید.

براکت فلزی معمولی

 

در سیستم براکت فلزی یا براکت معمولی، نگینهای فلزی مربعی شکل کوچکی بر روی سطح تک ‌تک دندان‌ها چسبانده می‌شود و یک سیم فلزی از نگینهای براکت عبور می‌کند. نگینهای براکت به عنوان دستگیره دندان عمل می‌کنند تا سیم ارتودنسی بتواند دندان‌ها را به سمت مورد نظر بکشاند. براکت فلزی اولین سیستم براکت مورد استفاده در ارتودنسی بوده است و سابقه طولانی در انجام درمان‌های موفق ارتودنسی دارد.

مزیت‌های براکت فلزی

  • براکت فلزی از مواد محکم و مقاوم ساخته می‌شود به همین علت مقاوم‌ترین نوع براکت محسوب می‌شود. احتمال شکستن یا آسیب دیدن سیستم براکت فلزی بسیار کمتر از سایر سیستم‌های براکت است بنابراین مدت زمانی که باید در مطب ارتودنتیست بگذرانید کاهش می‌یابد. سیستم براکت فلزی خود لیگاچور یکی از سیستم‌های مدرن براکت است که در آن نیازی به استفاده از حلقه کشی یا سیم تابیده لیگاچور، نیست. بنابراین دفعات مراجعه بهارتودنتیست برای تنظیم براکت فلزی خود لیگاچور باز هم کمتر شده و بیمار راحت‌تر خواهد بود.
  • هزینه براکت فلزی کمتر از سایر سیستم‌های براکت است بنابراین مقرون به صرفه محسوب می‌شود. سایر سیستم‌های براکت به دلیل استفاده از مواد اولیه گران‌تر یا سخت‌تر بودن طراحی یا نصب و تنظیم سیستم براکت، گران‌تر هستند. از آنجایی‌ که براکت معمولی غالباً ارزان‌ترین روش براکت ارتودنسی است بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند با انتخاب این روش در هزینه‌ های خود صرفه ‌جویی نمایند.
  • براکت فلزی قابلیت زینتی و زیبایی دارد. مثلاً می‌توان از نگینهای نقره ای یا طلایی استفاده کرد تا همانند جواهراتی بر سطح دندان زینت بخش باشند. همچنین کودکان می‌توانند حلقه کشی رنگارنگ متناسب با سلیقه خود انتخاب کنند تا درمان ارتودنسی برای آنها جذابیت بیشتری پیدا کند. به این ترتیب می‌توان همکاری کودکان را برای طی کردن درمان ارتودنسی، برانگیخت.

برای مشاوره تخصصی ارتودنسی با کلینیک دکتر ستاره خسروی  تماس بگیرید
۰۹۳۸۰۰۰۵۵۹۰

  • براکت فلزی مشکل تغییر رنگ و لکه ندارد چرا که قطعات آن فلزی هستند. از طرفی حلقه کشی رنگارنگ می‌توان استفاده کرد که مشکل تغییر رنگ و لک ندارد. در سایر سیستم‌های براکت مانند براکت سرامیکی و اینویزالاین یکی از مشکلات متداولترین رنگ مواد شفاف است.
  • یکی از مهم‌ترین مزیت‌های براکت فلزی، دوام و طول عمر زیاد است. از آنجایی ‌که براکت فلزی باید نیروی پیوسته و ملایم به دندان‌ها وارد کند هر چه دفعات خراب شدن آن بیشتر باشد طول دوره درمان ارتودنسی افزایش می‌یابد بنابراین اهمیت دوام و استحکام سیستم براکت علاوه بر عدم ایجاد مزاحمت‌های پی‌درپی برای بیمار، کوتاه‌تر شدن طول دوره درمان است.
  • بسیاری از درمان‌های پیچیده ارتودنسی را تنها با براکت معمولی می‌توان انجام داد. به خصوص در مواردی که دندان‌های آسیاب بزرگ درگیر باشند این موضوع اهمیت بیشتری دارد چرا که دندانهای آسیاب بزرگ ریشه ‌های قوی و عمیق دارند بنابراین برای همراستا کردن آنها نیروی بیشتری لازم است که تنها از طریق براکت فلزی می‌توان اعمال کرد. در صورتی که براکت نیروی کافی اعمال نمی‌کند می‌توان با تنظیم سیم یا لیگاچور این کار را انجام داد و گشتاور لازم را تولید کرد. در مورد اینویزالاین باید الاینر جدیدی ساخته شود تا دندان‌ها حرکت مرحله بعدی را انجام دهند و بسیاری از حرکات را نمی‌توان با اینویزالاین انجام داد.
  • براکت معمولی به دندان‌ها چسبیده و ثابت است بنابراین نتایج درمان بر همکاری بیمار متکی نیست. اتکا دستاوردهای درمان ارتودنسی بر همکاری بیمار یکی از مشکلات وسیله‌ های ارتودنسی غیر ثابت است. براکت ثابت گم نمی‌شود، جا نمی ماند و بیمار حق انتخابی برای عدم استفاده موقتی از آن ندارد بنابراین به طور کلی از طولانی شدن دوره درمان جلوگیری می‌شود.

معایب براکت فلزی

  1. شاید بتوان گفت تنها اشکال واقعی سیستم براکت معمولی، ظاهر فلزی آن است که بسیاری از افراد را از درمان ارتودنسی منصرف می‌کند. ظاهر فلزی و سیم‌ کشی دندان‌ها برای بسیاری از افراد بزرگسال در موقعیت‌های اجتماعی حساس، اشکال بزرگی محسوب می‌شود. برای این افراد می‌توان از براکت فلزی پشت دندانی یا براکت سرامیکی و یا اینویزالاین استفاده کرد.
  2. یکی دیگر از مشکلات براکت فلزی، احتمال تحریک بافت‌های دهان توسط بخش‌های فلزی سیستم براکت و به خصوص بخش‌های بیرون زده سیم ارتودنسی است. برای برطرف کردن این مشکل می‌توانید بخش‌های اضافه سیم ارتودنسی را با ناخن گیر تمیز بچینید و کمی موم دندانپزشکی بر روی بخشهای تحریک کننده سیستم براکت بمالید.
  3. اشکال دیگر براکت فلزی در مقایسه با الاینر غیر ثابت، سخت‌تر شدن مسواک زدنو نخ دندان کشیدن است. برای تسهیل بهداشت دهان می‌توانید از وسیله ‌های بهداشتی خاصی که برای بیماران ارتودنسی طراحی شده است استفاده کنید.

برای مشاوره تخصصی ارتودنسی با کلینیک دکتر ستاره خسروی  تماس بگیرید
۰۹۳۸۰۰۰۵۵۹۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام ما را دنبال کنید