درمان ارتودنسی در بیماران بزرگسال

Table of Contents

بهترین سن انجام درمان ارتودنسی توسط متخصص ارتودنسی در تهران 

ارتودنسی :شامل دو کلمه ارتو و دنسی است. ارتو یعنی صاف کردن، دنسی یعنی دندان

یکی از سوالات شایع بیماران بزرگسال ارتودنسی از متخصص ارتودنسی این است که: آیا انجام ارتودنسی در سن من ممکن است ؟ آیا دیر نیست ؟ آیا احتمال برگشت درمان ارتودنسیزیاد است؟ بهترین سن درمان ارتودنسی کدام سن هست؟

در پاسخ به این سوالات باید گفت: برای انجام ارتودنسی هیچ محدودیت  و ممنوعیت سنی وجود ندارد.ارتودنسی از سن ۶ سالگی تا ۶٠ سالگی امکان پذیر است .امروزه مشاهده ی بیمار ارتودنسی ۵۰ ساله تعجب آور نیست .

متخصص_ارتودنسی_گیشا_دکتر_خسروی

افزایش سن بدیهی ترین و طبیعی ترین اتفاق برای هر انسانی است ،اما افزایش سن محدود کننده نیست . هیچ محدودیتی برای زیباتر کردن لبخند در فرد ۴٠ ساله وجود ندارد .در واقع سن شما ملاک  انجام یا عدم انجام ارتودنسی نیست.بلکه بیماری که متقاضی درمان ارتودنسی هست باید دارای معیار های زیر باشد ،چه بیمار ١٠ ساله باشد و چه ۴۵ ساله:انگیزه و تمایل بیمار برای درمان ارتودنسی ،بهداشت روزانه ی منظم ،سلامت دندانها ،سلامت لثه و استخوان حفاظت کننده ی دندان ها

نکته ی قابل ذکر اینکه گاها در بیماران بزرگسال  بعد زیبایی درمان کمتر است یعنی گاها بیمار به دلیل مشکلات مفصل فکی نیازمندارتودنسی است و ارتودنسی نقش درمان بیماری حاد تر را دارد تا صرفا زیباتر شدن.

ارتودنسی_بزرگسالان_متخصص_ارتودنسی

در بسیاری از بیماران بزرگسال که نیاز بهایمپلنت دارند به دلیل آنکه دندانهای مجاور و مقابل ناحیه ی بی دندان به سمت فضای بی دندانی کج (تیلت) می شوند،تنها در صورتی درمان  ایمپلنت یا پروتز قابل انجام است که درمانارتودنسی جهت صاف کردن دندانهای کج شده به سمت ناحیه ی بی دندان انجام شود.

در رابطه با بیماران بزرگسالی که بیماری های سیستمیک مثل دیابت دارند متخصص ارتودنسی طرح درمانی اتخاذ میکند که طول درمان کمتر و نیروهای وارده به دندانها سبکتر باشند.

سابقه ی داشتن هیچ بیماری سیستمیکی مانع انجام ارتودنسی نیست ؛ فقط یک استثناء وجود دارد: انجام درمان ارتودنسی در بیماری که مبتلا به بدخیمی بوده و تحت رادیوتراپی قرار گرفته ممنوع است.

در رابطه با طول درمان در بیماران بالای ۴٠ سال باید گفت تفاوت معنا داری با بیماران زیر ۴٠ سال ندارند در واقع  متخصص ارتودنسی سیر درمان را به گونه ای پیش می برد که  انجام درمان ارتودنسی در بیماران بزرگسالcost_benefit باشد یعنی در مقابل هزینه ی مالی و زمانی که میپردازند از حداکثرمزایای درمان ارتودنسی بهره مند شوند .در بیمارانی که که در سنین پیری هستند سعی میشود مدت درمان شش ماهه باشد

مزایای درمان ارتودنسی برای فرد

 • بهبود ظاهر و تناسب اجزای چهره
 • زیبا نمودن لبخند فرد
 • بهبود بهداشت دهان و دندان
 • کاهش خطر پوسیدگی دندانها
 • کاهش احتمال ابتلا به بیماری های لثه و پریودنتال
 • رفع ناهنجاری های عملکردی فک و دندان
 • بهبود اعتماد به نفس فرد
 • پیشگیری از مشکلات مربوط به مفاصل فکی
 • بهبود تلفظ حروف و کلمات و رفع مشکلات گفتاری
 • بهبود عمل بلع
 • پیشگیری از کشیده شدن و از دست دادن دندانها در آینده

تا به امروز پیش بینی اینکه برگشت نتایج درمان ارتودنسی در بیماران بزرگسال بیشتر از سایرین است ثابت نشده است .اما متخصص ارتودنسی با فرض اینکه برگشت نتایج در این بیماران محتمل تر است تمام اقدامات و تمهیدات لازم را به کار میبرد تا از رخداد آن پیشگیری کند.

در مرکز تخصصی ارتودنسی دکتر ستاره خسروی تعداد قابل توجهی بیمار با سن بالای ٣۵ سال در حال درمان هستند. بهترین متخصص ارتودنسی تهران در مرکزما،دکتر ستاره خسروی،متخصص ارتودنسی در تهران و عضو هیات علمی دانشگاه و دارای بورد تخصصی می باشند.

اگر میخواهید ارتودنسی نامریی انجام دهید با مرکز تخصصی دکتر ستاره خسروی تماس بگیرید،هزینه ی درمان ارتودنسی در مرکز تخصصی ما تماما اقساطی است.

برای مشاوره تخصصی ارتودنسی با کلینیک دکتر ستاره خسروی  تماس بگیرید
۰۹۳۸۰۰۰۵۵۹۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام ما را دنبال کنید