فوریت های ارتودنسی

Table of Contents

فوریت های ارتودنسی

ممکن است اوایل کار کمی طول بکشد تا به براکت ارتودنسی عادت کنید اما پس از این که به آن عادت کردید تحمل فرایند درمان برایتان بسیار راحت تر میشود. با این حال در طول دوره درمان ارتودنسی گاهی اوقات مشکلاتی ممکن است پیش بیاید که بهتر است با آنها آشنا باشید تا بدون ترس و اضطراب، کار درست را انجام بدهید.

اولین قدم این است که بدانید جدیت مشکلی که به وجود آمده چقدر است، آیا این یک وضعیت اورژانسی است که نیاز به توجه فوری دارد یا مشکل جزئی است که میتوانید خودتان موقتا حل کنید تا زمانی که نوبت مراجعه تان به مطب ارتودنتیست فرا برسد.

مشکلات اورژانسی در دوران درمان ارتودنسی

در حقیقت احتمال بروز مشکلات فوریتی دهان و دندان در طی درمان ارتودنسی بسیار کم است. این مشکلات به صورت ضربه یا جراحت در دندانها، دهان یا صورت، عفونت یا ورم کردن لثه، دهان یا صورت و یا درد یا ناراحتی شدید و غیر قابل کنترل ممکن است تجربه شوند.

در هر یک از این شرایط باید هر چه سریعتر به دنبال کمک حرفه ای باشید. به طور کلی بهتر است به جای مراجعه به اورژانس، به دندانپزشک مراجعه کنید. به خاطر داشته باشید دندانپزشک بهتر میتواند مشکل دندانی کنونی و عوارضی که در آینده رخ خواهد داد را متوجه شودو احتمالا تشخیص درست داده و با ابزار مناسب اقدام به درمان نماید.

دندانپزشک ابزارهای لازم از جمله بی حسی دهان را در اختیار دارد. مثلا فرض کنید دندانتان شکسته است ، دندانپزشک میتواند فورا اقداماتی انجام دهد تا از آسیبهای بیشتر جلوگیری شده و در صورت امکان دندان فورا ترمیم شود. پس از آن سر فرصت باید به ارتودنتیست خود مراجعه کنید تا سیستم براکت را تنظیم نماید. درد یا ورم شدید در ناحیه دهان میتواند نشان دهنده عفونت یا بیماری باشد پس این مشکل را دست کم نگیرید.

مشکلات فوری غیر اورژانسی در دوران درمان ارتودنسی

خوشبختانه اکثر مشکلاتی که در طول درمان ارتودنسی تجربه میشوند جزئی بوده و نیاز به مراجعه فوری ندارند. با این حال همین شرایط نیز ممکن است دردناک یا آزار دهنده باشند و در درمان وقفه ایجاد کنند.

به طور کلی بهتر است در صورتی که هر مشکلی برای براکت یا دندانهایتان ایجاد شده است با حفظ خونسردی، با مطب متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید و در مورد مشکل به وجود آمده صحبت کنید. احتمالا به شما گفته میشود موقتا چه کاری انجام بدهید و نوبتی برای روزهای آینده به شما داده میشود تا برای حل دائمی مشکل اقدام کنید.

شایعترین مشکلاتی که بیماران در طول درمان ارتودنسی تجربه میکنند به صورت زیر است:

فوریتهای ارتودنسی

شل شدن یا شکستن نگین براکت، سیم ارتودنسی یا بند فلزی

این مشکل اغلب به علت خوردن خوراکی سفت یا چسبنده یا بازی با براکت اتفاق می افتد. اگر نگین براکت یا بند فلزی دور دندان هنوز به سیم وصل است، معمولا باید بگذارید بماند اما حلقه کشی به آن وصل نکنید. میتوانید زایده بیرون زده سیم یا براکت را با کمی موم ارتودنسی بپوشانید تا دهانتان را اذیت نکند.

اگر سیم یا نگین براکت یا بند از جای خود کامل در آمده است، آن را از دهان خارج کرده و در جایی بگذارید تا بعدا همراه خود به مطب ببرید. از ارتودنتیست وقت بگیرید.

فوریتهای ارتودنسی

جا به جایی سیم ارتودنسی یا بیرون زدگی آن

با شروع حرکت دندانها، سیم که با واسطه نگین براکت به دندانها وصل است ممکن است شروع به برخورد با دهان و ساییدگی گونه، لثه یا زبان کند. سعی کنید سیم را با ته مداد در موقعیت بهتری قرار بدهید تا دهانتان را اذیت نکند. اگر سیم حرکت نمیکند میتوانید ته آن را با ناخن گیر استریل شده در الکل، بچینید.

یادتان باشد پیش از این کار حتما با ارتودنتیست مشورت کنید و دستورالعمل لازم را دریافت نمایید. اغلب میتوان با استفاده از موچین با ملایمت سیم یا لیگاچور را به شکلی حرکت داده که دهان را اذیت نکند.

در صورتی که سیم یا براکت دهانتان را تحریک میکند، با کمی موم بخشهایی از آن را که با بافت نرم برخورد میکنند، بپوشانید.

فوریتهای ارتودنسی
درد یا لق شدن دندان

در طول دوره درمان ارتودنسی طبیعی است که دندان کمی لق شود، چرا که این نشان دهنده حرکت کردن دندان است. این حرکت دندان ممکن است با حساسیت لثه یا دندان به فشار و لمس همراه باشد به خصوص پس از تنظیم براکت. برای درد جزئی دندان یا لثه میتوانید مسکن معمولی بدون نیاز به تجویز پزشک، مصرف کنید.

برای کاهش ناراحتی محلول آب نمک درست کنید و دو بار در روز دهان خود را با آن شستشو دهید. برای این کار یک قاشق چایخوری نمک را در ۲۳۰ سی سی آب گرم حل کنید و سی ثانیه آن را در دهان بچرخانید. همچنین قرار دادن حوله یا کیسه آب گرم روی گونه نیز میتواند در کاهش درد مفید واقع شود.

برای مشاوره تخصصی ارتودنسی با ما تماس بگیرید
۰۹۳۸۰۰۰۵۵۹۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام ما را دنبال کنید