دکتر ستاره خسروی

آموزش بهداشت در ارتودنسی

فیلم آشنایی با بخش های مختلف ارتودنسی

برای برطرف کردن مشکلات ارتودنسی و صاف و همراستا کردن دندان‌ها ممکن است از انواع وسیله ‌های ارتودنسی استفاده شود. یکی از متداولترین وسیله ‌های ارتودنسی، سیستم براکت است.

 همه ما سیستم براکت را با سیم‌ کشی دندانها و ظاهر فلزی می‌شناسیم. با این حال سیستم براکت تنها حاوی سیم ارتودنسی یا آرچ وایر نیست بلکه از بخش‌ها و قطعات گوناگون تشکیل شده است که هر یک نقش مهمی در برطرف کردن مشکلات دندانی و ارتودنسی ایفا می‌کنند. در اینجا با بخش‌های مختلف سیستم براکت آشنا می‌شوید.

فیلم توصیه های متخصص ارتودنسی درباره ی ارتودنسی ثابت

۱)انجام ارتودنسی ثابت در هر سنی امکانپذیر است ،اما بهترین سن درمان  ارتودنسی حوالی ١٢ سالگی است،زمانیکه تقریبا تمام دندانهای دائمی رویش یافته اند.

٢)از انجام درمان ارتودنسی ثابت نزد دندانپزشک عمومی اجتناب کنید،دقت کنید ذکر واژه ی دندانپزشک-ارتودنسی به معنای متخصص بودن پزشک نیست ،حتما باید واژه ی متخصص ارتودنسی قید شود….

فیلم روش هایی برای آرام کردن درد براکت ارتودنسی

احتمالا یکی از مهمترین نگرانی‌های متقاضیان درمان ارتودنسی، صرفنظر از ظاهر سیم کشی دندان‌ها، درد و ناراحتی دوره درمان است. 

یک راه ساده برای از بین رفتن درد ارتودنسی این است که مواد بی حسی موضعی را مستقیماً به لثه و دندان‌ها بمالید. برای این کار می‌توانید مواد بی حس کننده را مستقیما با انگشت خود که کامل شسته‌اید، به دهان بمالید و یا با گوش پاک کن این کار را انجام دهید. این کار حساسیت لثه و دندان‌ها را کاهش می‌دهد.

 

فیلم راههای کاهش مدت درمان ارتودنسی

روش های جراحی مانند کورتیکومی، پیزوسیژن، میکرواستئوپرفورشین، در برخی بیماران سبب افزایش سرعت حرکت دندان ها با ارتودنسی میشوند.

نکته بسیار مهم برای مراجعه به متخصص ارتودنسی این است که به علم روز دنیا مجهز باشد تا بتواند با استفاده از آخرین تکنیک ها، حتی الامکان طول درمان ارتودنسی شما رو کوتاه تر کند.
اما فراموش نکنید نتیجه ی درمان نباید قربانی خواسته های غیر منطقی برای کاهش طول درمان ارتودنسی شود.مهم ترین نکته این است که بهترین نتیجه ی درمانی برای بیمار حاصل شود که تا پایان عمر از داشتن دندان‌های زیبای خود لذت ببرد.