درمان اوپن بایت با الاینر شفاف و الاستیک

Table of Contents

درمان اوپن بایت با الاینر شفاف و الاستیک

 

مال اکلوژن از نوع اوپن بایت (عدم تماس دندانهای بالایی و پایینی جلو یا عقب دهان) از نظر درمان سخت ترین نوع مال اکلوژن است چرا که این وضعیت محصول تاثیر چند عامل مختلف می باشد. گزارشهای زیادی حاکی از تکنیکهای مختلف درمان ارتودنسی برای اصلاح اوپن بایت جلوی دهان هستند. استفاده از نیروهای داخلی در دندانهای عقبی یکی از روشهای درمان بستن فاصله بین دندانهای بالایی و پایینی جلوی دهان (اوپن بایت جلوی دهان) است.

بیرون کشیدن دندانهای جلویی در صورتی که برای بیمار منع خاصی نداشته باشد، یک روش متداول برای بستن اوپن بایت است. ریتان (Reitan) گزارش کرده است که بیرون کشیدن دندانها کم دوام تر از فرو بردن دندانها است. در صورتی که بیرون تر کشیدن دندانهای ماگزیلاری جلویی ثبات کافی نداشته باشد، با بازگشت دندانها به موقعیت قبلی مواجه خواهیم شد.

 الاینر شفاف همراه با الاستیک روش ساده ای برای درمان اوپن بایت در بیمارانی است که در مرحله حفظ و تثبیت نتایج درمان ارتودنسی، با بازگشت دندانها به موقعیت قبلی مواجه شده اند ، یا در شرایطی که اندکی ببیرون کشیدن دندانها در درمان با الاینر (بیرون کشیدن دندان به مقدار کمتر از ۲ تا ۳ میلی متر) لازم است.

الاینر شفاف با الاستیک بین دو فک (Cow-Catch )

به منظور ساخت الاینر کاو کچ (Cow-Catch ) جهت اصلاح اوپن بایت، قالب گیری انجام میشود تا از آن برای ساخت پلاک پلاستیکی شفاف با ضخامت ۰.۳۰ اینچ با دستگاه قالب گیری با فاشر یا دستگاه مکش استفاده شود.

الاینرهای شفاف بر اساس آکلوژن ایده آل ساخته میشوند. هنگامی که دندان مورد نظر به حد مورد انتظار بیرون کشیده شد، با سطح الاینر شفاف برخورد میکند و دیگر بیشتر از این بیرون نمی آید. این وسیله از این مزیت برخوردار است که دندان بیش از حد مطلوب حرکت نمیکند. مهمترین مزیت الاینر شفاف Cow-Catch بر پوزیشنر (موقعیت دهنده) دندان توانایی سریعتر بیرون کشیدن دندان با الاستیک است.

الاینر شفاف با الاستیک بین دو فک (الاینر شفاف کاو کچ اصلاح شده)

در صورتی که بیمار نتواند با الاینر شفاف کاو کچ، دهان خود را کامل باز کند، به سهولت میتوان این مشکل را با استفاده از دکمه زبانی (لینگوال) در دندانهای مورد نظر، حل کرد. الاینر شفاف کاو کچ اصلاح شده را میتوان درست همانند الاینر شفاف کاو کچ استفاده کرد. این وسیله برای بیمار راحت تر است چرا که امکان عملکرد طبیعی به بیمار میدهد.

حل مشکل اوپن بایت

اوپن بایت جلوی دهان یکی از مشکلترین درمانهای ارتودنسی محسوب میشود. تشخیص درست و برنامه ریزی درمانی مناسب، درمان موفقیت آمیز و تثبیت دستاوردهای ارتودنسی برای ثبات بلند مدت درمان اوپن بایت اهمیت زیادی دارد. چند عامل ممکن است با ایجاد اوپن بایت مرتبط باشد. از جمله این عوامل الگوی رشد نادرست فک پایین، وراثت، عدم تعادل موقعیت فک پایین و بالا، عادت مکیدن انگشت، انسداد مسیر تنفس بینی- حلق، حالت زبان و فعالیت و. موقعیت سر هستند.

الگوهای درمانی متعددی برای اصلاح اوپن بایت جلوی دهان پیشنهاد شده اند. درمانهای غیر جراحی برای اصلاح اوپن بایت جلوی دهان و یا تثبیت درمان موارد اوپن بایت جلوی دهان شامل سیم ارتودنسی چند حلقه ای لبه ای، درمان قفس زیان (tongue crib)، بایت بلاک عقب دهان با یا بدون مگنت و وسیله های فانکشنال می باشد. به طور کلی ثبات موقعیت دندانها مهمترین معیار در انتخاب یک روش قابل قبول برای درمان بیماران اوپن بایت است. بسیاری از بررسی های پیشین نشان داده اند اگر اصلاح اوپن بایت پایدار نباشد، علت آن نقش زبان در جلو راندن دندانهای جلویی و ایجاد مجدد اوپن بایت است.

هنگامی که حرکت بیرون کشیدن جزئی دندان در درمان با الاینر یا در صورت بازگشت دندان در مرحله تثبیت نتایج لازم باشد، الاینر شفاف همراه با الاستیک روش موثر و کارامدی برای درمان محسوب میشود.

پس از اتمام درمان اوپن بایت جلوی دهان، ۰.۰۱۷۵ اینچ سیم به سمت زبانی دندانهای نیش تا نیش چسبانده میشود تا به عنوان نگهدارنده ارتودنسی ثابت، عمل نماید. به علاوه باید بیمار آموزش ببیند تا الگوی بلع فشار زبان (tongue thrust) را ترک کرده و الگوی بلع او طبیعی شود. علاوه بر این، الاینر شفاف جدیدی به عنوان وسیله نگهدارنده غیر ثابت (قابل در آوردن) داده میشود. به منظور پیشگیری از حرکت بازگشتی دندانهای جلویی، میتوان برامدگیهای کوچکی به ناحیه بین دندانی دندانهای مورد هدف اضافه کرد. با این حال وسیله غیر ثابت با قفس زبان در مواردی که الگوی فشار زبان پس از درمان همچنان وجود دارد، توصیه میشود.

یکی از معایب احتمالی این نوع وسیله های غیر ثابت ارتودنسی، این است که بستگی زیادی به همکاری بیمار دارد. الاینر باید طبق دستور ارتودنتیست همراه با الاستیک حداقل ۱۷ ساعت در روز استفاده شود که ساعات خواب شبانه نیز شامل آن میشود. با این حال داده های به دست آمده نشان میدهند به ندرت بیمار چنین چیزی را رعایت میکند. در هر صورت در طول دوره درمان با الاینر هنگامی که لازم است دندانهای جلویی کمی بیرون کشیده شوند،الاینر شفاف کاو کچ گزینه ای عالی محسوب میشود.

معمولا ظرف ۶ تا ۸ هفته، سطح بین دندانی مطلوبی به دست می آید. اگر بیمار نگران باز کردن دهان یا صحبت کردن در هنگام داشتن الاینر شفاف و الاستیک در دهان باشد، میتوان از الاینر شفاف کاو کچ اصلاح شده به جای الاینر شفاف کاو کچ معمولی برای او استفاده کرد.

نتیجه

اگر بیمار الاینر غیر ثابت همراه با الاستیک را به مدت زمان توصیه شده استفاده نماید، حرکت دندان موثر و درست خواهد بود. زیبایی درمان با الاینر بسیار مناسب خواهد بود چرا که الاینر شفاف بوده و به سختی دیده میشود. این ویژگی از مزیت نامرئی بودن و بهبود حس و اعتماد به نفس بیمار برخوردار است. الاینر شفاف با الاستیک به عنوان جایگزین موثری در برخی موارد اوپن بایت برای افرادی که نمیخواهند براکت ثابت معمولی استفاده نمایند،  به شمار می آید.

برای انجامدرمانهای تخصصی ارتودنسی  به بهترین متخصص ارتودنسی  (دکتر ستاره خسروی،متخصص ارتودنسی در تهران ، عضو هیئت علمی دانشگاه و دارای بورد تخصصی کشور) مراجعه کنید.

برای مشاوره تخصصی ارتودنسی با ما تماس بگیرید
۰۹۳۸۰۰۰۵۵۹۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام ما را دنبال کنید