نگهداری و مراقبت از نگهدارنده ارتودنسی (ریتینر)

Table of Contents

راههای نگهداری و مراقبت از نگهدارنده ارتودنسی (ریتینر)

پس از یکی دو سال که براکت ارتودنسی استفاده کردید و دندانهایتان همر ردیف و مرتب شدند، باید براکت را در بیاورید اما این پایان کار نیست. حالا باید از دندانهای خود مراقبت کنید تا به حالت قبلی برنگردند.

برای این هدف باید مدتی از نگهدارنده یا تثبیت کننده که به آن ریتینر نیز گفته میشود، استفاده کنید. استفاده از این وسیله راحت است اما چند نکته را باید درباره آن بدانید.

دستورالعمل ارتودنتیست را دقیق و درست رعایت کنید

هنگامی که نگهدارنده ارتودنسی به شما داده میشود، دستورالعملی هم برای استفاده از آن به صورت کتبی یا شفاهی در اختیار شما قرار داده میشود. اگر میخواهید دندانهایتان به همین شکل مرتب و زیبا بمانند، باید این دستورات را درست رعایت کنید.

برخی ممکن است لازم باشد ریتینر را تمام وقت استفاده کنند و تنها برای مسواک زدن یا غذا خوردن آن را در بیاورند و برخی دیگر ممکن است تنها هنگام خواب از آن استفاده کنند. وضعیت هر بیمار متفاوت است پس شما کاری به دیگران نداشته باشید و به حرف دکتر خودتان گوش بدهید. این کار برای مادام العمر کردن نتیجه درمان ارتودنسی انجام میشود وگرنه چند سال بعد دوباره دندانهایتان کج و معوج میشوند.

نگهدارنده ارتودنسی را فقط در جعبه مخصوص آن بگذارید

اصلی ترین علت از دست دادن  وسیله های متحرک  ارتودنسی از جمله نگهدارنده، این است که بیماران آن را در جعبه مخصوص خود نمیگذارند. اگر هنگام غذا خوردن ریتینر را از دهان در می آورید و داخل دستمال میپیچید، احتمال زیادی دارد که آن را فراموش کنید و همراه زباله ها به داخل سطل آشغال بیفتد.

برخی افراد هم آن را داخل جیب یا کیف خود میگذارند تا گم نشود. اما این کار چند مشکل دارد. اول این که به راحتی ممکن است داخل جیبتان جا بماند و هنگامی که لباس را داخل ماشین لباسشویی می اندازید، همراه با لباس در ماشین شسته و خراب شود. از طرف دیگر محیط جیب لباس یا کیف، اصلا تمیز و استریل نیست و مملو از میکروب و آلودگی می باشد.

بنابراین ریتینر آلوده شده و دیگر مناسب قرار دادن در داخل دهان نیست. مشکل دیگر این است که ممکن است ریتینر در جیب یا کیف، تحت فشار قرار گرفته و خراب شود.

هر بار که ریتینر را از دهانتان در می آورید، مستقیما آن را در جعبه مخصوص خود بگذارید تا هم از گم شدن آن جلوگیری شود هم محافظت شود. این رفتار را به عادات تبدیل کنید.

نگهدارنده ارتودنسی را مرتبا تمیز کنید

همان طور که دندانهای خود را باید هر روز مسواک بزنید، هر وسیله ای که در تماس با دندانهایتان قرار میدهید هم باید مرتبا تمیز کنید. روش تمیز کردن نگهدارنده ارتودنسی مشابه تمیز کردن دندانهاست. به این ترتیب که با مسواکی که موهای نرمی دارد و خمیر دندانی که مواد ساینده ندارد آن را تمیز کنید و سپس با آب شسته و بگذارید در جریان هوا خشک شود.

به این ترتیب از انتقال میکروبها و ذرات غذا به داخل دهان جلوگیری شده و دهانتان بوی بدی نمیگیرد. تمیز کردن ریتینر تنها چند دقیقه طول میکشد پس این کار را پشت گوش نیندازید.

مرتبا به ارتودنتیست مراجعه کنید تا دندانهایتان معاینه شوند

در مورد نگهدارنده ارتودنسی هم همانند الاینر و براکت، باید در فواصل مشخصی به ارتودنتیست مراجعه کنید تا در صورت لزوم تنظیماتی انجام شود و روند حفظ موقعیت دندانها ارزیابی گردد. اگر نگهدارنده خیلی سفت یا خیلی شل باشد یا درست اندازه نباشد، تاثیر منفی بر وضعیت دندانها میگذارد.

همچنین بر اساس وضعیت دندانها ممکن است طول مدت استفاده از وسیله نیز تغییر کند. مثلا ممکن است به شما گفته شود دیگر نیازی به استفاده از ریتینر ندارید یا تنها شب هنگام از آن استفاده کنید.

 درمانهای تخصصی ارتودنسی  را نزد بهترین متخصص ارتودنسی  (دکتر ستاره خسروی،متخصص ارتودنسی در تهران ، عضو هیئت علمی دانشگاه و دارای بورد تخصصی کشور) انجام  دهید.

برای مشاوره تخصصی ارتودنسی با ما تماس بگیرید
۰۹۳۸۰۰۰۵۵۹۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام ما را دنبال کنید