آماده شدن برای گذاشتن براکت ارتودنسی یا سیم ‌کشی دندان‌ها

Table of Contents

یک هفته قبل از گذاشتن براکت

هر چه می‌خواهید بخورید

طبیعی است که برای گذاشتن براکت، باید آماده شوید. آماده شدن برای براکت ارتودنسی ، از یک هفته قبل از نصب براکت شروع می‌شود.

از زمانی که براکت در دهان شما نصب می‌شود محدودیت‌های غذایی برایتان ایجاد می‌شود. برخی انواع غذاها را نباید بخورید چرا که باعث شکستن براکت یا خم شدن سیم ارتودنسی می‌شود.

به این ترتیب نه تنها روند درمان با اختلال مواجه می‌شود بلکه باید دوباره به ارتودنتیست مراجعه کنید تا سیستم براکت ترمیم شود. بنابراین در هفته پیش از گذاشتن براکت، خوراکی‌هایی را که در طول دوره درمان ارتودنسی نمی‌توانید مصرف کنید بشناسید و هر مقدار که می‌توانید از آنها بخورید چرا که مدت طولانی از آنها محروم می‌شوید. از جمله این مواد غذایی عبارتند از:

انواع تخمه و آجیل (این مواد غذایی برای سیم براکت سفت هستند و باعث شکستن، خم شدن یا درآمدن آن می‌شود)

خوراکی‌های جویدنی مانند آدامس و پاستیل و تافی (به اجزاء براکت گیر کرده و ممکن است باعث جدا شدن یا خراب شدن آنها شود)

ذرت بو داده (احتمال گیر کردن دانه‌ های ذرت بوداده در بین براکت و دندان زیاد است)

خوراکی‌های سفت و ترد مانند ته دیگ، پیتزا، نان سوخاری، بیسکوئیت و از این قبیل موارد

سبزیجات و میوه‌ های خام و سفت مانند سیب و هویج

به دندانپزشک مراجعه کنید

اگر ظرف چند ماه گذشته به دندانپزشک مراجعه نکرده اید، این کار را انجام دهید تا جرم گیری و تمیز کاری دندان‌ها برایتان انجام شود. به این ترتیب سلامت لثه و دندان‌ها بهبود می‌یابد و احتمال عفونت لثه در دوره درمان ارتودنسی کاهش می‌یابد. یادتان باشد قبل از این که به مطب دندانپزشکی بروید و پیش از رفتن به نزد ارتودنتیست برای نصب براکت، دندان‌های خود را درست و صحیح مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

در روز گذاشتن براکت

در روز گذاشتن براکت، ممکن است کمی نگران و عصبی باشید چرا که می‌دانید براکت بر نحوه صحبت کردن، جویدن و مهم‌تر از اینها زیبایی لبخند تأثیر می‌گذارد اما یادتان باشد این‌ها در مقابل اهدافی که دارید ناچیز و قابل اغماض هستند.

دندان‌های خود را کاملاً تمیز کنید

برای این که سیستم براکت به خوبی به دندان‌هایتان چسبانده شود، باید سطح دندان کاملاً تمیز باشد بنابراین اگر می‌خواهید پیش از چسباندن براکت، تمیز کاری حرفه‌ای نزد متخصص انجام ندهید باید دندان‌های خود را کامل تمیز کنید.

آخرین عکس بدون براکت را از خود بگیرید

احتمالاً دوست دارید برای آخرین بار از دندان‌ها و لبخند خود عکس بگیرید تا متوجه تغییرات دندان‌ها پس از درمان ارتودنسی شوید. این کار انگیزه زیادی برای تحمل دوره درمان می‌دهد.

در مدتی که براکت به دندان‌های شما وصل می‌شود هر گونه درد و ناراحتی را به ارتودنتیست گزارش بدهید.

زبان خود را به براکت نزنید

ممکن است در ابتدا تمایل زیادی داشته باشید تمامی سطوح براکت را با زبان خود بررسی کنید اما نباید زیاد به براکت فشار بیاورید چون ممکن است سیم خم شود یا از جا در بیاید.

برای انجامدرمانهای تخصصی ارتودنسی  به بهترین متخصص ارتودنسی  (دکتر ستاره خسروی،متخصص ارتودنسی در تهران ، عضو هیئت علمی دانشگاه و دارای بورد تخصصی کشور) مراجعه کنید.

برای مشاوره تخصصی ارتودنسی با ما تماس بگیرید
۰۹۳۸۰۰۰۵۵۹۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام ما را دنبال کنید