درمانهای اپن بایت یا به هم نرسیدن دندانهای جلویی در بزرگسالان

Table of Contents

اپن بایت در بزرگسالان

اپن بایت به وضعیتی گفته می‌شود که در آن در هنگام بسته ‌بودن فکها، دندانهای جلویی به همدیگر نمی‌رسند. اوپن بایت در بزرگسالان به مرور زمان بدتر می‌شود. به طور کلی بهترین حالت این است که پیش از ایجاد مشکلات بزرگتر و عوارض جدی تر، درمان صورت بگیرد.

درمان اپن بایت تنها با براکت ارتودنسی (در صورت امکان) حداقل ۱۸ ماه طول می‌کشد اما براکت برای درمان اپن بایت در بسیاری از بیماران موفق عمل نمی‌کند. در صورتی که عمل جراحی اپن بایت همراه با براکت لازم باشد، بیمار باید حداقل انتظار سه سال طول دوره درمان را داشته باشد.

روش‌های درمان اپن بایت

 تنها  روش درمان اپن بایت، عمل جراحی فک و یا براکت ارتودنسی است. درمان اپن بایت با استفاده از لمینت سرامیکی و روکش دندان در واقع درمان‌های زیبایی هستند که مشکل اصلی را برطرف نمی‌کنند. متأسفانه لمینت و روکش  تهاجمی بوده و نیاز به تراشیدن دندان دارند.

۱- عمل جراحی فک برای اصلاح اپن بایت

از آنجایی که در بزرگسالی، سن رشد استخوانها به اتمام رسیده است برای اصلاح مشکلات اسکلتی در بسیاری از موارد باید عمل جراحی صورت بگیرد. برای این منظور فک در چند بخش با دقت زیادی بریده می‌شود تا تغییر موقعیت داده شده و به راستا و موقعیت مطلوب جابه‌جا شوند تا بدشکلی اسکلتی منجر به اپن بایت، اصلاح شود.

معمولاً سیم‌ کشی دندان‌ها با استفاده از براکت نیز بخشی از این درمان محسوب می‌شود. طی عمل جراحی فک، فکها تغییر موقعیت داده میشوند تا هنگام بسته بودن دهان، جلوی دهان نیز بسته ‌شود و دندان‌ها به یکدیگر برسند. مهمترین مزیت این روش، ماندگاری نتایج و احتمالا مادام العمر بودن آن است.

۲- سیم کشی دندانها یا براکت ارتودنسی

بسته به شرایط ممکن است براکت به تنهایی و یا همراه با درمان جراحی استفاده شود. در این صورت معمولا پس از جراحی اصلاحی فک، براکت برای حرکت دادن دندان‌ها و تکمیل درمان استفاده می‌شود. متأسفانه گاهی اوقات در مرحله التیام بافت‌ها پس از عمل جراحی، وضعیت طبق انتظار پیش نمی‌رود و ممکن است چندین ماه طول بکشد تا بیمار بتواند به زندگی روزمره باز گردد. اصلاح اپن بایت بدون عمل جراحی بسیار کم خطرتر است.

اصلاح اپن بایت پس از عدم موفقیت عمل جراحی فک

خوشبختانه حتی با وجود عدم موفقیت درمان اپن بایت با عمل جراحی، باز هم گزینه ‌های دیگری وجود دارد. حتی در این زمان نیز با روش‌های غیر تهاجمی می‌توان مشکل اپن بایت را برطرف کرد.

۳- اصلاح اوپن بایت با لمینت

اصلاح اپن بایت با لمینت بیشتر جنبه زیبایی دارد. در واقع مشکل بیمار از نظر ساختاری هنوز برطرف نشده است. بنابراین مشکلات ناشی از اپن بایت مانند درد گردن و فک همچنان به قوت خود باقی خواهد بود. اما از نظر زیبایی تا حد زیادی لبخند بهبود می‌یابد. در این روش دندان اندکی تراشیده می‌شود و پوسته ونیر (لمینت)  بر روی سطح جلوی دندان چسبانده می‌شود. مهمترین مزیت این روش، فوری بودن آن است.

۴- اصلاح اپن بایت بدون عمل جراحی باز جاوترک (JawTrac) و ترمیم ونلی (VENLAY)

راز این درمان آگاهی از چگونگی موقعیت فکها در حالت درست و تست فرایند طراحی شده برای تغییر موقعیت فکها و بازسازی بایت برای بهبود زیبایی صورت، دهان و عملکرد آنها و حل مشکل اپن بایت می‌باشد. روش کار از فردی به فرد دیگر تفاوت دارد اما به‌ طور کلی پس از اولین جلسه مراجعه،  سه هفته منتظر می‌مانید تا ترمیم آماده شود سپس برمی‌گردید تا درمان را تکمیل کنید. این درمان هنوز رایج نشده است.

برای انجامدرمانهای تخصصی ارتودنسی  به بهترین متخصص ارتودنسی  (دکتر ستاره خسروی،متخصص ارتودنسی در تهران ، عضو هیئت علمی دانشگاه و دارای بورد تخصصی کشور) مراجعه کنید.

برای مشاوره تخصصی ارتودنسی با ما تماس بگیرید
۰۹۳۸۰۰۰۵۵۹۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *