خطرات و عوارض همراه با ارتودنسی ثابت

Table of Contents

خطرات و عوارض همراه با ارتودنسی ثابت

۱) پوسیدگی 

پوسیدگی عارضه ی درمان ارتودنسی نیست در واقع میتواند همراه ارتودنسی اتفاق بیافتد بخاطر اینکه چیزی به دندان اضافه میشود و لازم است مریض اطراف آن را تمییز بکند پس هیچ رابطه مستقیمی بین ارتودنسی ثابت و پوسیدگی دندان وجود ندارد و اثبات نشده است.

خطرات و عوارض همراه با ارتودنسی ثابت

٢) زخم یا آزردگی مخاط لب و گونه

بعضی وقت ها وقتی کشیدن دندان انجام شده ، در حین مرحله بستن فضا قوس دارد کوچک میشود پس اضافات سیم از انتها بیرون میزند و میتواند باعث آزردگی گونه بشود یا روزهای اول درمان براکت ها و سیمها میتوانند واکنش هایی را روی مخاط ایجاد کنند.

این واکنش های روزهای اول اجتناب ناپذیر است چون یک عامل به ساختار دهان دیکته شده است و مجبور است تحمل کند و بعد از چند روز مخاط عادت میکند .و با بعضی کارها میتوان آزار را کمتر کرد مثل گذاشتن موم ارتودنسی بر روی براکت یا سیم در ناحیه ی مورد نظر

٣) لقی دندان

لقی بسیار جزئی ،جز ارتودنسی است چون تا وقتی که دندان در جایگاه خود سفت و محکم باشد نمیتواند حرکت کند و به محل ایده آل اش برسد .یعنی دندانی که در محل نادرست رویش یافته است ،موقتا در طی ارتودنسی اتصالاتش به استخوان را از دست میدهد تا بتواند به محل صحیح خود حرکت کند،پس از اتمام درمان ارتودنسی مجددا این اتصالات به نحو عالی برقرار میشود.

۴) درد

درد میتواند بلافاصله بعد از وصل کردن سیم به براکت باشد یا چند ساعت بعد . معمولا ۲۴ تا ۴۸ ساعت طول میکشد و بعد فروکش میکند . مهم ترین علت در اینکه درد چقد طول بکشد به آستانه ی عصبی بستگی دارد در افراد حساس و استرسی درد زود شروع میشود و طول میکشد و شدید است.جویدن آدامس در ۸ ساعت اول بخاطر تحریک جریان خون باعث میشود از آزاد شدن مدیاتورهای ایجاد کننده درد جلوگیری شود.

در مرکز تخصصی ارتودنسی گیشا، درمانهای تخصصی ارتودنسی، توسط بهترین متخصص ارتودنسی  (دکتر ستاره خسروی، متخصص ارتودنسی در تهران و عضو هیئت علمی دانشگاه و دارای بورد تخصصی کشور) انجام میشود

برای مشاوره تخصصی ارتودنسی با ما تماس بگیرید
۰۹۳۸۰۰۰۵۵۹۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام ما را دنبال کنید