مقالات

انواع لبخند در ارتودنسی

انواع لبخند در ارتودنسی

یکی از موضوعات بسیار مهم در دندانپزشکی و به ویژه ارتودنسی “لبخند” و عوامل مرتبط با آن است.هدف این مقاله آشنایی با ابعاد علمی لبخند است:

بر اساس میزان پوشش دندانهای پیشین فک بالا توسط لب در هنگام لبخند،٣ نوع لبخند داریم:لبخند کوتاه،  متوسط،  بلند

انواع لبخند در ارتودنسی

شایعتری نوع ،لبخند متوسط است که در آن ٪؜١٠٠تا ٧۵ دندانهای جلویی فک بالا هنگام لبخنددیده می شود و طول لب نرمال است.در لبخند کوتاه کمتر از ٪؜٧۵ دندانهای پیشین در لبخند نمایان می شود،یعنی لب بالا بلند است.در لبخند بلند(لبخند لثه ای) کل تاج دندانها ی پیشین فک بالا به همراه نواری از لثه دیده می شود،یعنی لب بالا کوتاه است.

با افزایش سن و پدیده ی افتادگی بافت های صورت، این تمایل وجود دارد که میزان پوشیدگی دندانها ی جلویی توسط لب بالا زیاد شود ،به همین دلیل است که لبخند لثه ای در افراد جوانتر بیشتر است و در بالغین مسن کمتر است.

همچنین از لحاظ جنسیتی لبخند کوتاه عمدتا در مردان و لبخند بلند عمدتا در زنان دیده میشود.لذا لبخند لثه ای به میزان متوسط ،به عنوان یک تنوع آناتومیک قابل قبول ،خصوصا در خانم ها در نظر گرفته می شود.دو علت شایع لبخند لثه ای بیش از حد که نیاز به درمان دارد: ١) رشد عمودی بیش از حد فک بالا ٢) لب بالای بسیار کوتاه برای تصحیح لبخند لثه ای .در گروه اول نیاز به ارتودنسی به همراه جراحی فک بالا هست. درمان لبخند لثه ای در گروه دوم نیاز به افزایش طول لب دارد.

 

در مرکز تخصصی ارتودنسی دکتر ستاره خسروی ، درمانهای تخصصی ارتودنسی ، توسط  متخصص ارتودنسی  تهران(دکتر ستاره خسروی،متخصص ارتودنسی در تهران و عضو هیئت علمی دانشگاه و دارای بورد تخصصی کشور) انجام میشود.

اگر میخواهید ارتودنسی نامرئی انجام دهید با مرکز تخصصی گیشا تماس بگیرید.

برای مشاوره تخصصی ارتودنسی با ما تماس بگیرید
۰۹۳۸۰۰۰۵۵۹۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *