مقالات

تاثیر وراثت در مشکلات ارتودنسی

تاثیر وراثت در مشکلات ارتودنسی

نامرتبی دندان هاو عدم تناسب فکی ،شرایط تکاملی هستند که حاصل ترکیب ژنتیک و عوامل محیطی می باشند.

گاهی یک علت خاص وجود دارد،مثلا اپن بایت (عدم رسیدن دندانهای جلویی به هم) در حوالی سن ۶-۷ سالگی ممکن است به علت مکیدن انگشت توسط کودک باشد.یک مثال شدید تر، شکستگی فک در کودکی است که سبب ایجاد ناقرینگی فک پایین می شود و با افزایش سن بد تر می شود.

تاثیر وراثت در مشکلات ارتودنسی

اغلب مشکلات ارتودنسی در اثر تعامل چندین فاکتور ارثی و محیطی ایجاد می شود و توصیف یک علت خاص غیر ممکن است.

یکی از ناهنجاری های فکی که با قاطعیت بیشتری نسبت به سایرین میتوان آنرا ارثی دانست ،بزرگی و جلو بودن فک پایین است.اگر در خانواده فرد یا افرادی این مشکل را داشته باشند و مشاهده کنند در کودک در حال تکامل نشانه های بزرگی فک پایان نمایان شده است باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنند تا در صورت امکان جلوی رشد بیشتر فک پایین گرفته شود و از نیاز به انجام جراحی در سنین بالا پیشگیری شود.

ناهنجاری بعدی که تاثیر ارث در آن قوی تر از سایر عوامل است بلندی یا درازی صورت می باشد.در صورتیکه این ناهنجاری ها در تعدادی از افراد یک خانواده وجود دارد ،کودکی که در این خانواده ها رشد میکند باید توسط متخصص ارتودنسی ویزیت شود و درمان پیشگیرانه انجام شود.

در مرکز تخصصی ارتودنسی دکتر ستاره خسروی، درمانهای تخصصی ارتودنسی ، توسط بهترین متخصص ارتودنسی (دکتر ستاره خسروی، متخصص ارتودنسی در تهران و عضو هیئت علمی دانشگاه و دارای بورد تخصصی کشور) انجام میشود

برای مشاوره تخصصی ارتودنسی با ما تماس بگیرید
۰۹۳۸۰۰۰۵۵۹۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *