آیا مشکلات ارتودنسی قابل پیشگیری هستند؟

Table of Contents

متخصص ارتودنسی تهران پاسخ می دهد

اگر چه اثرات ژنتیکی و ارثی بسیار مهم هستند اما گاهی عوامل محیطی در زمان قبل از تولد  و بعد از تولد می توانند در ایجاد سندرم ها و ناهنجاری های ناحیه ی سر و صورت نقش مهمی بازی کنند.

در این مقاله مثالهایی از این عوامل محیطی جهت آگاهی بخشی معرفی میشوند:

مصرف الکل در دوران بارداری مخصوصا ٣ ماهه ی اول تکامل جنین ،سبب ایجاد سندرم الکل جنینی میشود .کودکی که با این سندرم متولد میشود پریشان حالی مکرر دارد و از نظر ظاهری باعث تکامل ضعیف قسمت میانی صورت و بدشکلی گوش و … میشود.کودکانی که با این سندرم متولد میشوند شبیه به هم و از کودکان معمولی قابل تمایزند.

شایع ترین نقص مادرزادی در تکامل دندانی _صورتی ،شکاف لب و کام است.از جمله فاکتورهای محیطی مداخله گر در تولد نوزاد با شکاف لب و کام سیگار کشیدن است .حتی اگر خود مادر سیگاری نباشد اما مداوم در کنار پدر سیگاری باشد.

شکاف_لب_و_کام_متخصص_ارتودنسی

در یک کودک ،صدمه یا ضربه به صورت یا فک ها میتواند یک بدشکلی وخیم به وجود بیاورد.مثلا شکستگی غضروف بینی در اثر زمین خوردن یا تصادف باعث میشود قسمت میانی صورت تکامل نیابد.صدمه به مفصل فک پایین در اثر اصابت توپ فوتبال یا ضربه ی مشت و …شایع ترین علت نا قرینگی یا کجی صورت در بچه هاست.که در نوجوانی بیشتر به چشم میاید زیرا بعضی کودکان از روی ترس ،زمین خوردن خود را به والدین گزارش نمی کنند.

پیشگیری_از_مشکلات_ارتودنسی_عادت_کیدن_انگشت

عادات زبانی مثل قراردادن عادتی زبان بین دندانهای فک بالا و پایین باعث بیرون زدگی دندانها و عدم رسیدن دندانهای فک بالا و پایین به هم ،میشود.

عادت کودک به مکیدن انگشت یا خودکار و…بعد از سن ٣ سالگی سبب مشکلات دندانی و فکی می شود.

تنفس دهانی که رایج ترین حالت آن باز ماندن دهان حین خواب هست باعث التهاب لثه ها و تنگی فک بالا و نامرتبی دندانها و صورت دراز می شود .

برای مشاوره تخصصی ارتودنسی با ما تماس بگیرید
۰۹۳۸۰۰۰۵۵۹۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام ما را دنبال کنید