مقالات

کشیدن یا نکشیدن دندان در ارتودنسی

کشیدن یا نکشیدن دندان در ارتودنسی

بحث بین کشیدن یا نکشیدن دندان (یعنی پهن کردن قوس دندانی برای جا دادن دندانهای نامرتب)بیش از ۱۰۰ سال هست در ارتودنسی وجود دارد.

سه دلیل وجود دارد که متخصص ارتودنسی در بیماری که نامرتبی شدید دارد و نیاز به کشیدن دندان دارد نمیتواند قوس دندانی را به میزان قابل توجه پهن کند

۱) بافتی که روی سطح لبی دندانها قرار گرفته معمولا نمیتواند حرکت بیش از حد لزوم دندانها به موقعیت جلوتر را تحمل کند.استخوان تمایل به تحلیل پیدا می کند و یا اینکه بعد ها لثه در آن ناحیه تحلیل می رود.

۲) وقتی دندانهای نامنظم در جهت لبی یا گونه به خارج از بیس استخوانی خود حرکت میکنند تعادل بافتهای نرم به هم میخورد و دندانها تحت فشار لب یا گونه که به سمت آن حرکت کرده اند بی ثبات می شوند و تمایل دارند به جای قبلی خود باز گردند.

٣) پهن شدن و گسترش بیش از حد قوس دندانی اثر نامطلوبی روی ظاهر چهره ایجاد میکند.بر خلاف تصور پهن شدن قوس همیشه نتیجه ی درمانی زیباتری ندارد.

پس نباید فکر کنید که ارتودنسی بدون کشیدن به ارتودنسی با کشیدن ارجحیت دارد. در هر بیمار باید تشخیص صحیح ناهنجاری صورت گیرد و طرح درمان برای بیمار با توجه به مجموع شرایط تعیین گردد ؛نه اینکه هدف این باشد که هر طور شده بدون کشیدن دندان آنها را به زور در فک جا کنیم.

برای مشاوره تخصصی ارتودنسی با ما تماس بگیرید
۰۹۳۸۰۰۰۵۵۹۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *