مراحل درمان ارتودنسی توسط دکتر ستاره خسروی

Table of Contents

زمان انجام درمان ارتودنسی

بیشتر ما شنیده ‌ایم که بهترین سن برای درمان ارتودنسی، کودکی است اما شاید بسیاری از ما علت آن را ندانیم. مهم‌ترین ویژگی کودکی رشد است. در شرایطی که دندان‌ها و استخوان‌ها در حال رشد هستند بهتر می‌توان آنها را به موقعیت مورد نظر حرکت داده و رشد آنها را اصلاح و هدایت کرد.

توصیه می‌شود از سن هفت‌ سالگی کودک باید به متخصص ارتودنسی نشان داده شود تا در صورتی که احتمال بروز مشکلی در آینده وجود دارد، برای درمان به موقع آن اقدام شود. بسیاری از مشکلات ارتودنسی اگر در کودکی شناسایی و درمان شوند خیلی ساده‌ تر و سریع تر حل می‌شوند اما اگر به بزرگسالی برسند درمان‌های پیچیده ‌تر، طولانی‌تر و پرهزینه ‌تری باید صورت بگیرد.

و حتی گاهی اوقات درمان بدون عمل جراحی فک امکان پذیر نیست. مثلاً مشکلاتی مانند اختلالات فک و ناهمراستایی آنها اسکلتی است و پس از پایان رشد استخوان‌ها دیگر با براکت یا سایر وسیله‌ های ارتودنسی قابل اصلاح نیست .

در چنین شرایطی باید جراحی اصلاحی فک انجام شود که در آن استخوان فک معمولاً بریده شده و تغییر موقعیت در آن ایجاد می‌شود. اگر چه امروزه تقریباً می‌توان هر مشکل دهانی را درمان کرد و درمان ارتودنسی را نیز می‌توان در هر سنی انجام داد اما همیشه انجام درمان در بهترین زمان، به معنی صرفه ‌جویی در وقت و هزینه و انرژی و درد کمتر است.

بنابراین کودک خود را در سن هفت ‌سالگی که دندان‌های دائمی شروع به بیرون زدن می‌کنند و دندان‌های شیری به نوبت می‌افتند نزد متخصص ارتودنسی ببرید.

مراحل ارتودنسی توسط متخصص ارتودنسی در تهران:

اگر شما یا فرزندتان کاندید درمان ارتودنسی ثابتهستید بهتر است با مراحل درمان ارتودنسی ثابت توسط متخصص ارتودنسی آشنا شوید.
پس از آنکه بیمار ارتودنسی ویزیت شد ،مدارک قبل از درمان مثل قالب های دندانی ،رادیوگرافی و فتوگرافی تهیه شد ،ناهنجاری فکی و دندانی وی تشخیص داده شد و طرح درمان طرح ریزی شد ؛درمان آغاز میشود.

معمولا در جلسه ی اول درمان ،ابزار ارتودنسی در فک بالا نصب می شود.چند دلیل برای باند تک فک در جلسه ی اول وجود دارد :اول اینکه به بیمار زمان بدهیم تا به ارتودنسی عادت کند،دوم اینکه گاها شدت مشکل در فک مقابل کم است و زمان کمتری برای اصلاح نیاز دارد که میتواند در ماههای بعد به درمان ملحق شود.

از لحظه ای که سیم ارتودنسی به دندانها متصل میشود فرآیند درمان آغاز میشود.از همان روز اول دندانها شروع به مرتب شدن میکنند.معمولا مرتب شدن اولیه ی دندانها ۶ ماه طول میکشد و پس از آن اگر دندانی در بیمار کشیده شده باشد بستن فضاها آغاز میشود.

پس از اینکه دندانها در جای صحیح خود در فک قرار گرفتند مرحله ی نهائی درمان آغاز می شود که در این مرحله به کمک الاستیک ها(کش ها) ،که بیمار وظیفه ی تعویض روزانه و استفاده ی منظم از آنرا به عهده دارد، ارتباط بین دو فک کاملا تصحیح و دندانها ی دو فک با هم جفت یا چفت می شوند.

پس از پایان درمان ارتودنسی، وسایل ارتودنسی از دندانهای بیمار جدا می شود.اکنون زمان آغاز مرحله ی استفاده از نگهدارنده ها ی درمان یا ریتینرهاست.

درمان های تخصصی دندان پزشکی در مطب ما توسط بهترین متخصصین تهران و اساتید دانشگاه انجام می گیرد.

متخصص ارتودنسی در تهران: دکتر ستاره خسروی : متخصص ارتودنسی – عضو هیئت علمی دانشکده ی دندانپزشکی و دارای بورد تخصصی کشور

هزینه ی درمان ارتودنسی در مرکز تخصصی دکتر ستاره خسروی تماما اقساطی است.

برای مشاوره تخصصی ارتودنسی با ما تماس بگیرید
۰۹۳۸۰۰۰۵۵۹۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام ما را دنبال کنید