براکت خودلیگاچور یا ارتودنسی دیمون

Table of Contents

براکت خودلیگاچور یا ارتودنسی دیمون

براکت ارتودنسی چیست؟

هنگامی که برای صاف و مرتب کردن دندان‌هایتان به متخصص ارتودنسی مراجعه می‌کنید، متداولترین روش درمانی سیم ‌کشی دندان‌ها با براکت ارتودنسی است. سیستم براکت از دو جزء اصلی نگین براکت و سیم ارتودنسی تشکیل شده است.

نگین براکت به قطعات مربعی شکل کوچکی گفته می‌شود که به سطح دندانها چسبانده می‌شود و سیم ارتودنسی از تک تک نگینهای براکت عبور کرده و آنها را به یکدیگر متصل می‌کند تا دندان‌ها را به سمت مورد نظر بکشاند.

انواع سیستم براکت

برای درمان ارتودنسی از یکی از انواع سیستم براکت استفاده می‌شود. سیستم‌های براکت عبارتند از براکت فلزی، براکت سرامیکی، براکت پشت دندانی، براکت خود لیگاچور یا دیمون و براکت شفاف و یا اینویزالاین. در سیستم‌های براکت که شامل نگین و سیم ارتودنسی هستند، از لیگاچور استفاده می‌شود.

لیگاچور یک حلقه کشی و یا سیم تابیده است که دور نگین براکت قرار می‌گیرد و وظیفه آن متصل نگهداشتن سیم ارتودنسی به نگین براکت است. اما در سیستم خود لیگاچور (دیمون) نیازی به استفاده از لیگاچور نیست. به طور کلی عملکرد همه سیستم‌های براکت، حرکت دادن دندان‌ها به موقعیت مطلوب است. اما تفاوت آنها در زیبایی، طول دوره درمان، راحتی برای بیمار و متخصص ارتودنسی است.

برای مشاوره تخصصی ارتودنسی با ما تماس بگیرید
۰۹۳۸۰۰۰۵۵۹۰

براکت دیمون چیست؟

در براکت دیمون نیازی به استفاده از لیگاچور وجود ندارد. در این سیستم نگینهای براکت به شکل متفاوتی طراحی شده‌ اند. همان ‌طور که در تصویر زیر می‌بینید، در نگینهای براکت دیمون بخش مجزایی برای عبور سیم ارتودنسی تعبیه شده است.

براکت خودلیگاچور یا ارتودنسی دیمون

مزیت براکت دیمون چیست؟

مهم‌ترین مزیت این سیستم براکت در این است که به علت عدم استفاده از لیگاچور، اصطکاک بین براکت و دندان کاهش پیدا می‌کند. به علت کاهش اصطکاک، حرکت دندان آسان‌تر می‌شود. به همین خاطر نیاز کمتری به وارد آوردن نیرو وجود دارد. بنابراین دندان با اعمال نیروی کمتر است، حرکت می‌کند و هر چه نیرو ملایمتر باشد، ناراحتی و درد کمتری احساس می‌کنید.

یکی دیگر از مزیت‌های مهم براکت دیمون، سهولت تمیز کردن براکت و دندان‌هاست. به علت عدم وجود لیگاچور، زوایای کمتری برای پنهان شدن باکتری‌ها وجود دارد و تمیز کردن سطوح براکت آسان‌تر است. بنابراین رعایت بهداشت دهان آسان‌تر بوده و مؤثرتر انجام می‌شود.

علاوه بر این که زمان کمتری صرف تمیز کردن دندان‌ها و براکت می‌شود، احتمال پوسیدگی دندان، کلسیم زدایی و همچنین عفونت لثه کاهش پیدا می‌کند بنابراین برای سلامت دهان نیز بهتر است.

یکی دیگر از مزیتهای براکت خود لیگاچور این است که دفعات مراجعه به متخصص ارتودنسی کمتر است.

در مرکز تخصصی ارتودنسی دکتر ستاره خسروی، درمانهای تخصصی ارتودنسی ، توسط بهترین متخصص ارتودنسی (دکتر ستاره خسروی، متخصص ارتودنسی در تهران و عضو هیئت علمی دانشگاه و دارای بورد تخصصی کشور) انجام میشود

برای مشاوره تخصصی ارتودنسی با ما تماس بگیرید
۰۹۳۸۰۰۰۵۵۹۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام ما را دنبال کنید