طولانی شدن دوره درمان ارتودنسی چه عوارضی دارد؟

با رعایت توصیه های متخصص ارتودنسی در مراقبت از دندانها و براکت در طی دوره درمان، از طولانی شدن دوره درمان جلوگیری میکنید. اما اگر مراقب نباشید و دائما به براکت صدمه بزنید یا از ارتودنسی متحرک استفاده کنید اما مرتبا آن را در دهان نگذارید، وقفه هایی در طی درمان ایجاد میشود که باعث طولانی شدن دوره درمان میشود.

عوارض طولانی شدن دوره درمان با براکت ارتودنسی

–    تجمع پلاک و جرم در دندانها و احتمال پوسیدگی دندان 

از آنجایی که مسواک زدن با وجود براکت های چسبیده به دندانها سخت تر است، احتمال این که نتوانید دندانها را خوب تمیز کنید بیشتر است. به مرور زمان و با طولانی شدن دوره درمان ارتودنسی ممکن است اطراف براکت جرم و پلاک جمع شده و باکتریها فعالیت کنند. در نتیجه فعالیت آنها اسید تولید میشود و زمینه برای پوسیدگی دندان فراهم میگردد.

–    ایجاد لکه های سفید در دندانها 

به دلیل تجمع پلاک و باکتریها، دندان در معرض اسید ناشی از باکتریها قرار میگیرد و مواد معدنی از آن جدا میشود. این پدیده با نقاط یا لکه های سفید رنگ قابل مشاهده است. لکه های سفید قابل برگشت نیستند و زمینه را برای پوسیدگی دندان قراهم میکنند. با مراقبت بهداشتی مناسب، چکاپهای منظم دندانپزشکی و استفاده از محصولات مناسب بهداشتی برای دوره درمان ارتودنسی جلوی این عوارض را تا حد زیادی میتوان گرفت.

–    عفونت لثه 

به همان دلیل که احتمال تشکیل جرم و پلاک در دندانها در دوران درمان ارتودنسی بیشتر است، احتمال عفونت لثه نیز بیشتر میشود چرا که پلاکی که در مرز لثه تشکیل شده است باعث تحریک و التهاب آن میشود. اگر به موقع به آن رسیدگی نشود ممکن است عفونت ایجاد شود.

–    واکنش آلرژی 

در موارد نادر ممکن است به لاتکس به کار رفته در حلقه کشی الاستیک یا لیگاچور و یا به ترکیبات فلزی موجود در براکت بدنتان واکنش نشان بدهد. در این صورت میتوانید از وسیله هایی استفاده کنید که موادی که به آنها آلرژی دارید نداشته باشند.

–    جراحت بافت نرم و آفت دهان 

هنگامی که به مدت طولانی براکت استفاده میکنید ممکن است بافت های نرم دهان تحریک شده و اذیت شوند و زخم یا آفت دهان ایجاد شود. این بیشتر در براکت فلزی اتفاق می افتد. در صورتی که براکت اذیتتان میکند و به دهانتان ساییده میشود میتوانید با استفاده از موم دندانپزشکی در این نقاط، جلوی تحریک بافتها را بگیرید.

–    تحلیل رفتن ریشه دندانها 

بازجذب و تحلیل رفتن ریشه دندانها گاهی اوقات در درمان با ارتودنسی روی میدهد اما معمولا خیلی جزئی است و تنها ریشه کمی کوتاهتر میشود و مشکل طولانی مدت یا جدی به وجود نمی آید. در موارد نادر، برخی ممکن است بخش زیادی از ریشه دندانشان تحلیل برود. این منجر به ناپایداری دندان میشود.

دلایل این اتفاق مشخص نیست اما یکی از مواردی که احتمال آن را افزایش میدهد، طولانی شدن دوره درمان (بیشتر از دو یا سه سال) است. به همین دلیل برخی از متخصصان ارتودنسی، درمان ارتودنسی را به دو یا چند دوره تقسیم میکنند و وضعیت دندانها را با عکس رادیولوژی، تحت نظر میگیرند تا در صورت بروز چنین مشکلی، زودتر متوجه شده و جلوی آن را بگیرند.

–    انکیلوز (جوش خوردن دندان به استخوان)

این وضعیت نادر است اما گاهی ممکن است دیده شود. در آنکیلوز، ریشه دندان به استخوان جوش میخورد. درمان ارتودنسی باعث چنین اتفاقی نمیشود بلکه دندانی که دچار انکیلوز است، طی درمان ارتودنسی شناسایی میشود چرا که براکت نمیتواند آن را حرکت بدهد و جا به جا کند در حالی که همه دندانهای دیگر در حال حرکت هستند. این باعث میشود نتوان همه دندانها را صاف و مرتب کرد.

نمونه کار ارتودنسی دندان | خانم دکتر ستاره خسروی متخصص ارتودنسی دندان

 

فیلم | طولانی شدن دوره درمان با براکت ارتودنسی چه عوارضی دارد

حرف آخر 

هر درمانی عوارض و معایبی میتواند داشته باشد اما معمولا زمانی درمان توصیه میشود که فواید آن خیلی بیشتر از عوارض باشد. عوارض درمان ارتودنسی معمولا بسیار جزئی و خفیف و در بیشتر موارد قابل پیشگیری هستند. با این حال در صورت طولانی شدن درمان (معمولا بیش از دو یا سه سال)، احتمال بروز آنها نیز بیشتر میشود.

معمولا داشتن دندانهایی صاف و مرتب هم از نظر سلامتی و هم از نظر زیبایی مهمتر و با ارزشتر از نگرانی در مورد این عوارض است. با این وجود در صورتی که هر گونه نگرانی راجع به معایب و مشکلات درمان ارتودنسی دارید، بهتر است با متخصص ارتودنسی در میان بگذارید.

برای مشاوره تخصصی ارتودنسی با ما تماس بگیرید
۰۹۳۸۰۰۰۵۵۹۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام ما را دنبال کنید