تثبیت کننده ارتودنسی یا ریتینر

Table of Contents

درمان ارتودنسی خواه با براکت فلزی یا سرامیکی باشد یا الاینر،معمولا یک سال یا بیشتر از یک سال طول میکشد. اما پس از این که دندانهایتان صاف و مرتب شدند نمیتوانید درمان ارتودنسی را خاتمه دهید و دندانها را به حال خود رها کنید.

چون در دهان دائما نیروهایی (از طرف فک، زبان، عضلات اطراف دهان و لب) ایجاد میشود که بر دندانها اعمال شده و باعث میشود دندانها تمایل داشته باشند به محل قبل ازدرمان حرکت کنند به خصوص پس از درمان ارتودنسی که هنوز استخوان پشتیبانی کننده دندانها کاملا سفت نشده و لثه ساختار منظم خود را بازیابی نکرده ، امکان حرکت دندان به موقعیت قبل از درمان ارتودنسی بیشتر است.
به همین علت دندانها باید مدتی در جای خود ثابت نگه داشته شوند تا استخوان و دیگر  بافتهای  پوشاننده اطراف دندان فرصت التیام کامل و سخت شدن پیدا کنند. به این فرایند، تثبیت شدن دندان میگویند.
برای تثبیت کردن دندانها در جای جدید خود، از وسیله ای به نام تثبیت کننده یا ریتینر ارتودنسی استفاده میشود.

ریتینر یا نگهدارنده ارتودنسی چیست؟

ریتینر وسیله ای دهانی است که به شکلی طراحی شده است که دندانها را در جای خود ثابت نگه داشته و از حرکت کردن آنها جلوگیری می کند. استفاده از این وسیله بخش مهمی از فرایند درمان ارتودنسی است که اگر جدی گرفته نشود همه دستاوردهای درمان ارتودنسی بر باد میرود.

انواع مختلف ریتینر ارتودنسی چیست؟

به طور کلی دو نوع ریتینر یا نگهدارنده وجود دارد. بنا به تشخیص متخصص ارتودنسی و ترجیح شما، ریتینر ثابت و یا غیر ثابت (متحرک) برایتان ساخته میشود. ریتینر ثابت دائمی است و به دندانها چسبانده میشود تا زمانی که دکتر بگوید دیگر به آن نیازی ندارید. ریتینر غیر ثابت نیازی به چسباندن ندارد و هر روز برای مسواک زدن یا غذا خوردن آن را در می آورید.

نیاز به استفاده از ریتینر چه مدت طول میکشد؟

این بستگی کامل به نوع مشکل ارتودنسی شما دارد. برای برخی افراد توصیه میشود ریتینر ثابت استفاده شود (که شامل یک سیم فلزی باریک است که به پشت دندانهای جلویی چسبانده میشود و اصلا دیده نمیشود) و برای برخی دیگر نوع غیر ثابت یا متحرک آن داده میشود و خواسته میشود مدت زمان مشخصی از آن استفاده شود.

معمولا چند ماه اول باید ریتینر به صورت مداوم استفاده شود و پس از آن فقط شبها و پس از مدتی یکی دو شب در هفته ونهایتا یکی دو شب در ماه  کفایت میکند. متخصص ارتودنسی بر اساس مقدار حرکت دندانهایتان، مشکل ارتودنسی که داشته اید و فشارهایی که به دندانهایتان وارد میشوند، تصمیم میگیرد چگونه ریتینر استفاده شود.

نکته مهم این است که اگر از ریتینر یا نگهدارنده متحرک استفاده میکنید، حتما آن را طبق دستور دکتر استفاده کنید تا دندانها حرکت نکنند. اگر نمیتوانید به رعایت دستورالعمل استفاده از این وسیله پایبند باشید، از دکتر خود بخواهید نوع ثابت آن را برای شما استفاده کند.

لذا فراموش نکنید حفظ نتیجه ی  درمان ارتودنسی به مقدار زیادی به پایبندی شما به دستورالعمل های استفاده از نگهدارنده ی  ارتودنسی بستگی دارد.

برای مشاوره تخصصی ارتودنسی با ما تماس بگیرید
۰۹۳۸۰۰۰۵۵۹۰

خبر خوش اینکه :هزینه ی درمان ارتودنسیدر مرکز ما تماما اقساطی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام ما را دنبال کنید