از براکت ارتودنسی چگونه مراقبت کنیم؟

Table of Contents

از براکت ارتودنسی چگونه مراقبت کنیم؟

 هنگامی که سیستم براکت به دندان‌هایتان وصل می‌شود و دندان‌هایتان سیم گرفته می‌شوند، باید دقت بیشتری در مراقبت از دندان‌ها داشته باشید و مراقب باشید براکت صدمه نبیند. دندان‌ها در دوران درمان ارتودنسی بیشتر دچار پوسیدگی و تغییر رنگ می‌شوند و ممکن است لثه عفونت کند.

همچنین ممکن است با وارد آمدن فشار یا ضربه، نگین براکت از دندان جدا شده یا شل شود، سیم خم شود یا از براکت در بیاید، بند ارتودنسی شل شود یا هر مشکل دیگری در سیستم براکت به وجود بیاید. هر اتفاقی که برای براکت بیفتد، نتیجه آن متوقف شدن اعمال فشار بر دندان‌هاست یعنی دیگر براکت کار نمی‌کند.

پس باید هر چه سریعتر به ارتودنتیست مراجعه کنید تا اشکال برطرف شود. اگر براکت برای مدت زیادی صدمه ببیند یا از کار بیفتد، وضعیت دندان‌ها به هم می‌ریزد و حتی بدتر از قبل می‌شود. بنابراین طول دوره درمان بیشتر می‌شود. اگر می‌خواهید هر چه سریعتر درمان خود را تمام کنید، مراقب براکت خود باشید. یادتان باشد صدمه دیدن براکت به معنی صرف بیشتر وقت، انرژی و هزینه است، اتفاقی که مسلماً نمی‌خواهید بیفتد. با هم توصیه‌هایی برای مراقبت از براکت را مرور می‎کنیم.

بهداشت دهان را حفظ کنید

  حفظ بهداشت دهان تنها برای سلامت دندان‌ها و لثه نیست، بلکه دچار شدن به عفونت لثه یا پوسیدگی دندان ، ممکن است شما را مجبور به توقف درمان ارتودنسی و درگیر شدن با مشکلات آن بکند. باید مرتباً دندان‌ها و براکت را تمیز کنید. مسواک زدن حداقل دو بار در روز لازم است، اما بهتر این است که پس از هر بار غذا خوردن مسواک بزنید. نباید بگذارید ذرات غذا بین دندان‌ها یا براکت بماند.

اگر نمی‌توانید پس از خوردن چیزی مسواک بزنید، حداقل دهان خود را با آب بشویید تا ذرات درشت غذا بیرون بیاید. سیستم براکت باعث می‌شود ذرات ریز و درشت غذا به راحتی لابه‌لای دندان یا براکت گیر کند و همان جا بماند. از مسواک نرم استفاده کنید. هنگام مسواک زدن هر دندان را باید جداگانه تمیز کنید و سپس سراغ دندان و براکت بعدی بروید. مسواک را از مرز لثه شروع کنید.

مراقب چیزهایی که می‌خورید باشید

  در طول مدتی که دندان‌هایتان سیم‌کشی شده است، باید بیشتر مراقب چیزهایی که می‌خورید باشید. اگر غذاهای شیرین یا نشاسته‌ای زیاد بخورید، پلاک‌ها در اطراف نگین‌های براکت جمع شده و باعث تغییر رنگ دندان و از بین رفتن مینا می‌شوند. غذاهای چسبناک مانند کارامل یا میوه‌های خشک فشار زیادی به نگین‌های براکت و سیم وارد می‌کنند. در نتیجه ممکن است باعث خم شدن، شل شدن یا شکستن آنها شوند. غذاهای سفت مثل ته‌دیگ، میوه‌های سفت و تکه‌های بزرگ گوشت همه می‌توانند این مشکل را ایجاد کنند.

  تکه‌های بزرگ غذا نیاز به بریدن و پاره کردن دارند. بنابراین به دندان‌ها و نگین براکت دندان‌های جلویی فشار می‌آورند و می‌توانند باعث شل شدن یا درآمدن آنها شوند. بنابراین غذا را به لقمه‌های کوچکتر تقسیم کنید.

چکاپ‌های خود را عقب نیندازید

  این موضوع در طول دوره درمان ارتودنسی اهمیت زیادی دارد. اگر به موقع به ارتودنتیست مراجعه نکنید، ممکن است توقف یا حتی پسرفت درمانی داشته باشید. ارتودنتیست علاوه بر بررسی براکت، وضعیت حرکت دندان‌ها، سلامت لثه و به طور کلی دهان را ارزیابی می‌کند و اگر مشکلی ببیند به موقع برنامه درمانی را تغییر می‌دهد.

اگر به موقع مراجعه نکنید، حرکت دندان‌ها وارد مرحله بعدی نمی‌شود. اگر مشکلی برای سیستم براکت به وجود آمد، زودتر از نوبت به ارتودنتیست مراجعه کنید تا مشکل برطرف شود. اگر نمی‌توانید، از ارتودنتیست خود بپرسید چگونه موقتاً مشکل را حل کنید تا زمانی که بتوانید او را ببینید.

برای مشاوره تخصصی ارتودنسی با ما تماس بگیرید
۰۹۳۸۰۰۰۵۵۹۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام ما را دنبال کنید