ارتودنسی چیست؟

Table of Contents

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی شاخه‌ ای از دندانپزشکی است که هدف آن صاف و همراستا کردن دندان‌ها و فکها می‌باشد. هدف از درمان ارتودنسی ممکن است زیبایی دندان‌ها و به ‌طور کلی صورت باشد و یا حفظ سلامت دهان و دندان و به طور کلی سلامت عمومی بدن. هدف از درمان ارتودنسی هر چه که باشد کسب نتایج بهینه وابستگی زیادی به همکاری بیمار دارد.

بیمار باید دستورات متخصص ارتودنسی (ارتودنتیست) را به دقت رعایت کند تا علاوه بر کاهش دوره درمان، مشکلات و پیچیدگی‌های دیگری در مسیر درمان ایجاد نشود. برای انجام درمان ارتودنسی از وسیله‌ های ارتودنسی استفاده می‌شود.

انواع_ارتودنسی_بهترین_متخصص_ارتودنسی

وسیله ارتودنسی چیست؟

وسیله ارتودنسی به هرگونه دستگاه و وسیله ‌ای گفته می‌شود که برای کمک به صاف و همراستا کردن دندان‌ها و فکها و برطرف کردن مشکلات بایت و یا جلوگیری از ایجاد این مشکلات طراحی شده است. رایجترین وسیله ارتودنسی سیستم براکت است. برخی از وسیله ‌های ارتودنسی، پیشگیرانه هستند به این معنی که جلوی ایجاد مشکلات ارتودنسی در آینده را می‌گیرند.

برای مثال وسیع کننده کام ( اکسپندر) وسیله ای است که برای پهنتر کردن فک بالا و در نتیجه افزایش فضای قوس دندانی استفاده می‌شود تا به این ترتیب فضای کافی برای بیرون زدن همه دندانها وجود داشته باشد. در غیر این صورت ممکن است در اثر کمبود فضا در فک برخی بیماران، دندانها کج شده، انحراف پیدا کنند و یا از جایگاه نامناسبی بیرون بزنند و یا به کل نتوانند بیرون بزنند (نهفتگی دندان).

براکت و سیم ‌کشی دندان‌ها چگونه است؟

سیستم براکت از نگینهای براکت و سیم ارتودنسی و قطعات دیگر تشکیل شده است. در سیستم براکت که به آن سیم‌ کشی دندان‌ها نیز گفته می‌شود، نگینهای براکت به سطح دندان‌ها چسبانده می‌شوند و سیم ارتودنسی از تک تک آنها عبور کرده و آنها را به یکدیگر متصل می‌کند.

بدین ترتیب می‌توان به کمک سیم ارتودنسی دندان‌ها را به جایگاه مورد نظر کشیده و جا به‌ جا کرد. در سیستم براکت، بسته به شرایط از قطعات دیگری مانند الاستیک، بند (حلقه فلزی)، لیگاچور، فنر مارپیچی (کویل) و غیره ممکن است استفاده شود.

برای مشاوره تخصصی ارتودنسی با ما تماس بگیرید
۰۹۳۸۰۰۰۵۵۹۰

متخصص_ارتودنسی_دندان_براکت_های_ارتودنسی

طول دوره درمان ارتودنسی چقدر است؟

طول دقیق دوره درمان بستگی زیادی به شدت مشکل ارتودنسی، شرایط سلامت و سن بیمار، روش درمانی و همکاری بیمار دارد. به طور کلی طول دوره درمان چند ماه تا چند سال می‌باشد. اغلب پس از پایان درمان با براکت، متخصص ارتودنسی (ارتودنتیست) توصیه می‌کند از نگهدارنده ارتودنسی (ریتینر) استفاده کنید تا موقعیت جدید دندان‌ها حفظ شده و از بازگشت آنها به موقعیت قبلی جلوگیری شود.

احتمالاً پس از مدتی که دندان‌ها در موقعیت جدید خود تثبیت شدند، دیگر نیازی به استفاده از این وسیله نیست.

در مرکز تخصصی ارتودنسی دکتر ستاره خسروی ، درمانهای تخصصی ارتودنسی ، توسط بهترین متخصص ارتودنسی  تهران (دکتر ستاره خسروی، متخصص ارتودنسی در تهران و عضو هیئت علمی دانشگاه و دارای بورد تخصصی کشور) انجام میشود.

هزینه ی درمان ارتودنسی در مرکز تخصصی ما تماما اقساطی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام ما را دنبال کنید