آشنایی با بخش‌های مختلف ارتودنسی

آشنایی با بخش‌های مختلف ارتودنسی

 

برای برطرف کردن مشکلات ارتودنسی و صاف و همراستا کردن دندان‌ها ممکن است از انواع وسیله ‌های ارتودنسی استفاده شود. یکی از متداولترین وسیله ‌های ارتودنسی، سیستم براکت است.

همه ما سیستم براکت را با سیم‌ کشی دندانها و ظاهر فلزی می‌شناسیم. با این حال سیستم براکت تنها حاوی سیم ارتودنسی یا آرچ وایر نیست بلکه از بخش‌ها و قطعات گوناگون تشکیل شده است که هر یک نقش مهمی در برطرف کردن مشکلات دندانی و ارتودنسی ایفا می‌کنند. در اینجا با بخش‌های مختلف سیستم براکت آشنا می‌شوید.

شکل- بخشهای مختلف در سیستم براکت سرامیکی

نگین براکت

نگین براکت به قطعات مربعی شکل کوچکی گفته می‌شود که به سطح دندان چسبانده می‌شود. احتمالاً نگین براکت را بیشتر به شکل یک قطعه فلزی کوچک دیده‌اید اما ممکن است نگین براکت از سرامیک سفید رنگ یا شفاف ساخته شود.

در هر صورت نگین براکت به عنوان دستگیره ای برای گرفتن و کشیدن دندان عمل می‌کند. نگین براکت ممکن است طبق روال معمول به سطح جلوی دندان چسبانده شود و یا در سیستم براکت پشت دندانی یا لینگوال ، به سطح پشتی آنها چسبانده شود تا در معرض دید قرار نداشته باشد.

شکل- نگین براکت و سیم ارتودنسی

سیم ارتودنسی

سیم ارتودنسی سیم نازک فلزی است که از نگینهای براکت عبور کرده و آنها را به یکدیگر متصل می‌کند. وظیفه این قطعه از سیستم براکت، کشیدن دندان‌ها و به طور کلی اعمال نیرو است. سیم ارتودنسی در سیستم براکت سرامیکی ممکن است سفید رنگ باشد.

در طول درمان ارتودنسی در فواصل منظم باید برای تنظیم براکت و سیم ارتودنسی به متخصص ارتودنسی  مراجعه کنید. در مراحل پایانی درمان که به نیروی بیشتری برای کشیدن دندان‌ها نیاز است، از سیمی با قطر بیشتر استفاده می‌شود.

برای مشاوره تخصصی ارتودنسی با ما تماس بگیرید
۰۹۳۸۰۰۰۵۵۹۰

الاستیک

الاستیک یکی از انواع حلقه کشی است که در براکت مورد استفاده قرار می‌گیرد. حلقه کشی الاستیک معمولاً به یک نگین براکت در فک بالا و یک نگین براکت در فک پایین متصل می‌شود تا موقعیت دندان‌های دو فک را نسبت به هم اصلاح کرده و به حل مشکلات بایت و ناهمراستایی فکها کمک کند.

گاهی اوقات نیز حلقه کشی ممکن است به بیش از دو نگین براکت وصل شود. حلقه کشی الاستیک خیلی زود خاصیت خود را از دست می‌دهد به همین علت مرتباً باید عوض شود.

لیگاچور

یکی دیگر از انواع حلقه کشی در براکت، لیگاچور است. با این حال لیگاچور فلزی نیز ممکن است مورد استفاده قرار بگیرد. لیگاچور دور نگین براکت قرار می‌گیرد تا سیمارتودنسی را به آن متصل نگه دارد. در سیستم براکت خود لیگاچور یا دیمون طراحی به شکلی است که نیازی به لیگاچور وجود ندارد.

فنر مارپیچی

فنر مارپیچ (کویل) فنری است که حول سیم ارتودنسی در فاصله بین دو دندان قرار می‌گیرد تا بین آنها فاصله ایجاد نماید.

زنجیر پلاستیکی

زنجیر پلاستیکی یا پاورچین مجموعه ای از حلقه های کشی متصل به یکدیگر است که به جای لیگاچور استفاده می‌شود. علت استفاده از زنجیر پلاستیکی غالباً جلوگیری از ایجاد فاصله بین مجموعه ‌ای از دندانها و یا حتی بستن فاصله بین آنها می‌باشد.

حلقه فلزی

حلقه فلزی یا بند ارتودنسی یک سیم حلقوی است که همانند یک کمربند دور دندان آسیاب بزرگ قرار می‌گیرد و نگین براکت و در صورت لزوم قطعات دیگر به آن متصل می‌شود.

قلاب

برخی از نگینهای براکت که قرار است حلقه کشی به آنها وصل شود، حاوی زایده ای برای نگه داشتن الاستیک هستند که به آن قلاب گفته میشود (شکل بالا).

در مرکز تخصصی ارتودنسی دکتر ستاره خسروی، درمانهای تخصصی ارتودنسی، توسط بهترین متخصص ارتودنسی (دکتر ستاره خسروی، متخصص ارتودنسی در تهران و عضو هیئت علمی دانشگاه و دارای بورد تخصصی کشور) انجام میشود.

برای مشاوره تخصصی ارتودنسی با ما تماس بگیرید
۰۹۳۸۰۰۰۵۵۹۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام ما را دنبال کنید