ارتودنسی دیمون توسط متخصص ارتودنسی در شمال تهران

ارتودنسی مانند هر تخصص پزشکی و غیر پزشکی دیگر ،مداوما در حال پیشرفت است.هدف عمده ی این پیشرفت ها:کاهش مدت درمان ارتودنسی ،راحتی بیشتر متخصص ارتودنسی و بیمار است.

ارتودنسی دیمون

در سیستم براکت معمولی برای متصل نگه داشتن سیم به نگینهای براکت، از دو نوع لیگاچور استفاده می شود: لیگاچور الاستومری یا حلقه کشی کوچک به نام ارینگ و یا سیم تابیده شده کوچک به عنوان  لیگاچور استیل . در هر صورت وظیفه  لیگاچور نگه داشتن سیم ارتودنسی در نگینهای براکت چسبیده به دندان‌ها است. اما مشکل اینجاست که وجود لیگاچور باعث می‌شود اصطکاک زیادی داشته و حرکت دندان کندتر شود. همچنین برای حرکت دادن دندان باید نیروی بیشتری اعمال شود.

برای حل این مشکلات با ارینگ و لیگاچور استیل،سیستم براکت دیمون طراحی شده است.

در سیستم براکت دیمون نگینهای فلزی(براکت) که به سطح دندان‌ها چسبانده می‌شوند به شکلی طراحی شده ‌اند که سیم ارتودنسی در شیار در نظر گرفته شده در آن گیر میکند و نیازی به لیگاچور الاستیکی یا استیل وجود ندارد. بنابراین حرکت دندان تسهیل شده و سریع تر می‌شود. از طرفی چون فشار کمتری برای حرکت دادن دندان لازم است و اصطکاک کمتر شده است، درد و ناراحتی کمتری تجربه می‌شود.

براکت های خود کیپ شونده( self ligation)به مدت بیش از ٣٠ سال است که در دنیای ارتودنسی عرضه میشوند . اما تنها در دهه ی گذشته استفاده از آنها گسترش یافته است.  ازدیاد انواع براکت هایself ligationو افزایش قابل ملاحظه ی استفاده ی کلینیکی آنها تا اندازه ای ناشی از پیشرفت های بسیار چشمگیر در طراحی و ساخت براکت ارتودنسی می باشد.

جالب است بدانید  کاربرد نام ارتودنسی دیمون یک غلط رایج است.زیرا نام این تکنولوژی جدید براکتیself ligationاست وبراکت دیمون نام یکی از انواع پر کاربرد این براکت ها است.نام انواع دیگرopal,speed :و

متخصص_ارتودنسی_دیمون

هم اکنون انواع براکت های این تکنولوژی ارتودنسی در دسترس هستندانواع مریی و نامریی این براکت ها در دسترس هستند .

نکته ی جالب این است که ارتودنسی دیمون به گونه ای تبلیغ میشود که گویی استفاده از آن برای بیمار ارتودنسی پرفایده است در صورتی که استفاده از این براکت های بدیع، کار را برای متخصص ارتودنسی راحت تر میکند زیرا دیگر نیازی به انداختن حلقه های الاستومری (اورینگ) دور براکت ها نیست و در زمان صرفه جویی میشود و نیاز به جلسات کوتاهتری در کلینیک هست.

این تصورکه دیمون درمان را بهتر و سریعتر میکند (کاهش طول کلی درمان )هنوز قاطعانه اثبات نشده است.

پرسش در مورد کاهش قابل ملاحظه نیاز به کشیدن دندان با براکت دیمون بسیار مورد  توجه است  اما در حال حاضر فاقد شواهد محکم میباشد .نمیتوان گفت که بیماری که شلوغی قابل ملاحظه ی دندان دارد در صورت استفاده ازدیمون نیاز به کشیدن دندان نخواهد داشت

 با وجود یافته های آماری بالا ،ارائه نتایج برخی بیماران درمان شده  با دیمون  به قدری شگفت انگیز است که متخصص ارتودنسی و بیمار را به استفاده ازارتودنسی دیمون مشتاق تر میکند.

کلینیک_تخصصی_دندانپزشکی_گیشا_بهترین_دندانپزشک_تهران4

در کلینیک تخصصی ارتودنسی و زیبایی دکتر گشاده رو: دکتر ستاره خسروی،متخصص ارتودنسی در شمال تهران،دارای بورد تخصصی و عضو هیئت علمی دانشگاه ، تمام آنچه باید درمورد دیمون بدانید را به شما توضیح خواهند داد و در صورت صلاحدید  از  براکت های ارتودنسی دیمون استفاده میشود .

برای مشاوره تخصصی ارتودنسی با کلینیک دکتر ستاره خسروی  تماس بگیرید
۰۹۳۸۰۰۰۵۵۹۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام ما را دنبال کنید